اخبار

هر باک بنزین معادل قیمت 9 بار شارژ کامل خودروی برقی!

در سال های اخیر با توجه به پیامدهای منفی افزایش قیمت سوخت، دولت ناچار شده علی رغم میل باطنی، نرخ بنزین را ثابت نگه دارد. بر همین اساس بحث ورود خودروهای برقی به ناوگان حمل ونقل کشور از ابتدای سال جاری و با ورود عباس علی آبادی به ساختمان وزارت صمت با جدیت بیشتری دنبال می شود. طی همین فاصله، خودروسازان بخش خصوصی و داخلی از محصولات تمام برقی خود رونمایی کردند که قرار است در آینده ای نزدیک وارد بازار شوند.

یکی از اصلی ترین پرسش مصرف کنندگان این است که از لحاظ قیمت سوخت، شارژ خودروهای برقی به صرفه تر خواهد بود یا پر کردن مخزن سوخت یک خودروی بنزینی؟

برای مقایسه هزینه سوخت خودروهای بنزینی و برقی، باید در نظر داشت که طبق گفته مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت توانیر، تعرفه شارژ خودروهای برقی تا اطلاع ثانوی به ازای هر کیلووات ساعت، 547 تومان بوده و هر زمانی که تعرفه برق واحدهای تجاری تغییر کند، تعرفه شارژ خودروهای برقی هم تغییر خواهد کرد.

بنابراین هزینه شارژ شش محصول تمام برقی که ورودشان در آینده نزدیک به بازار ایران تأیید شده، به شرح زیر است.

اطلس برقی با کمترین ظرفیت باتری نسبت به محصولات دیگر با حدود 19 هزار تومان می تواند کامل شارژ شود. جک E50A کرمان موتور با 27 هزار تومان، ری را برقی، آریزو 5 ev و هونگچی EQM5 با حدود 29 هزار تومان و اسکای ول ET5 با بیشترین ظرفیت باتری می تواند تنها با پرداخت 39 هزار تومان به صورت کامل شارژ شود.

البته باید این نکته را نیز درنظر داشت که ظرفیت باتری هایی که خودروسازان اعلام می کنند، غالباً به صورت اسمی بوده و علاوه بر آن، باید مقاومت باتری و کابل های شارژ هم به ظرفیت فوق اضافه شود. بنابراین نرخ های اعلامی به صورت تقریبی محاسبه شده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *